Ostatnia prosta do matury z geografii 2022

Do egzaminu maturalnego z geografii zostało dokładnie 100 dni. Część uczniów już jest po feriach, jednak większość jest w trakcie lub z utęsknieniem na nie czekają. Ale co zapewne łączy wielu maturzystów to postanowienie, że po powrocie na poważnie zabiorą się za przygotowania do tego egzaminu. Zatem by wesprzeć Was, drodzy Uczniowie, chciałem zaproponować Przywołajki oraz kilka innych podpowiedzi, w jaki sposób możecie dobrze wykorzystać nadchodzące tygodnie.

Na początek zachęcam do lektury postu z 1 września, gdzie szerzej przedstawiam jak zarządzać swoim procesem nauki i jakie elementy mają kluczowe znaczenie w tym zakresie. W tym wpisie chciałem po prostu zaproponować kilka pomysłów pomocnych na tej przysłowiowej ostatniej prostej.

Zaplanu ten czas

Najważniejsze to ustalenie planu. Zastanówcie się ile czasu tygodniowo możecie poświęcić, wyznaczcie konkretne dni i godziny, a potem systematycznie realizujcie swoje postanowienie. By to sobie ułatwić proponuje wydrukować Maturalnik, czyli poniższy spis wszystkich działów (na podstawie podręczników Nowej Ery). Możecie w nim zaznaczać działy, które wymagają powtórzenia bo np. dużo błędów zrobiliście w czasie zadań. Inny pomysł to zaznaczanie kiedy i w jaki sposób powtórzyliście dany dział. Oczywiście zadbajcie oto, by przynajmniej dwa razy powtórzyć sobie każdy z nich.

Maturalnik – wersja PDF

Przywołajki

Jest to pomysł, który narodził się po lekturze Harvardzkiego poradnika skutecznego uczenia się, gdzie przywołanie z pamięci wskazano jako najważniejszy element zapamiętywania. Zatem by to ułatwić zrobiłem notatki szkieletowe do poszczególnych działów, które wymagają uzupełnienia. Nie chodzi o definicje czy rozbudowane opisy, ale po prostu o najważniejsze terminy, wzory, schematy, przywołane w logiczny i uporządkowany sposób. W każdej Przywołajce starałem się zawrzeć najważniejsze informacje z każdego działu plus jakieś ciekawostki, które w moim odczuciu warto wiedzieć przy danym temacie. Najlepiej raz to zrobić z podręcznikiem i Internetem, a potem starać się przywołać jak najwięcej rzeczy z pamięci. Powtarzać wypełnienie Przywojaki tyle razy, aż całą napiszecie tylko z pamięci.

1. Obraz Ziemi6. Litosfera egzogeniczna, pedosfera, biosfera11. Usługi
2. Ziemia we Wszechświecie7. Mapa polityczna12. Człowiek i środowisko
3. Atmosfera8. Ludność13. Środowisko Polski
4. Hydrosfera9. Sektory i rolnictwo14. Społeczeństwo Polski
5. Litosfera endogeniczna10. Przemysł15. Gospodarka Polski
Przykładowa Przywołajka

Quizlet.

W ramach poszczególnych działów stworzyłem listę fiszek z najważniejszymi informacjami do powtórzenia. Tutaj już są definicje i ilustracje. Cześć z nich została przygotowana przez moich uczniów, niektóre to fiszki stworzone przez innych użytkowników, a część została przygotowana przeze mnie. Czasami w danym dziale jest jedna fiszka z najważniejszą terminologią, a czasami jest to kilka fiszek, bo dział by bogaty w treści do zapamiętania. Jak np. Środowisko Polski gdzie są fiszki z parkami narodowymi, surowcami, dziejami ziemi na terenie naszego kraju i jeszcze parę innych. Jako sposób nauki najlepiej sprawdza się opcja „Uczę się”, która jest zaprojektowana tak, aby przypominać częściej te rzeczy, które słabiej pamiętasz.

Ćwicz zadania maturalne

Staraj się możliwe dużo robić zadań maturalnych z poprzednich lat. Same zadania CKE możecie poćwiczyć choćby na stronie https://zadania.dlamaturzysty.info/s/5006/81014-geografia.htm. Dla fanów wersji papierowych jest chociażby zbiór zadań przygotowany przez CKE, czy inne wydawnictwa np. Dasz radę! Geografia. Zbiór zadań maturalnych (wydawnictwo Draco). Jeśli wolisz ćwiczyć na telefonie to proponuję jeszcze ciepłą aplikację od Geoedukacji, czyli Testy maturalne z geografii, czy Matura – maturalne zadania zamienione na pytania quizowe,  albo Moja matura –  płatna ale za to ładnie zrobiona i dostępna także na komputery. Wykonując zadania uważaj na proste błędy. Dlatego wypisałem najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać.

Nadrabiaj braki na różne sposoby

Jeśli czujecie, że wciąż Wam brak wiedzy, to wykorzystajcie zasoby Internetu. Na Youtubie zajrzyjcie na kanały Lekcja Geografii czy Geografia na 100%. Jeśli wolicie słowa na ekranie to http://geografia24.pl/  czy https://www.geografia24.eu/. Na Instagramie  na pewno warto śledzić https://www.instagram.com/poradnikgeograficzny/ czy https://www.instagram.com/maturalna_geografia/. A jak chcecie posłuchać powtórek to zachęcam do wsparcia podcastów GeoEdukacji albo możecie sprawdzić audiobook Mega hit na maturę od Heraclon International dostępny w formie CD czy w takich aplikacjach jak Audioteka, Storytel, Legimi.

Nie tylko nauka

Na koniec najważniejsze to zadbaj o swój mózg. Czytając kolejne książki na ten temat (choćby ostatnio Jedz jak geniusz, którą polecam sprawdzić) widzę, że autorzy polecają wciąż te same działania, o które warto zadbać, żeby nasz mózg pracował optymalnie. Są to:

  • dobry sen (w regularnych godzinach i minimum 8h),
  • odpoczynek na łonie natury (wystarczy spacer),
  • systematyczny ruch (codziennie choćby kilkanaście minut),  
  • odpowiednia ilość wody (minimum 1,5 l, choć to zależy od wagi wiec sprawdź w internecie)
  • i oczywiście właściwe odżywanie. Nawet jedna czwarta tego co spożywasz jest paliwem do wytwarzania energii niezbędnej do procesów w Twoim mózgu. Jak tylko możesz unikaj cukru (szczury wolą go bardziej niż kokainę) i wszelkiego przetworzonego jedzenia.  

Mam nadzieje, że zebrane powyższe narzędzia i informacje okażą się przydatne w przygotowaniach. Jeśli masz jakieś uwagi, czegoś zabrakło albo coś jest nie zrozumiałe to śmiało proszę pisać do mnie. Powodzenia.  

2 myśli w temacie “Ostatnia prosta do matury z geografii 2022

Dodaj komentarz