Podcasty warte słuchania

Podcasty coraz śmielej rozpychają się w walce o nasz czas. Ostatnie badanie dotyczące naszego kraju, pochodzące z roku 2019,  wskazuje, że co czwarty internauta słucha tej formy audycji. Rozwój tego sektora jest bardzo dynamiczny, bo prawie 2/3 słuchających podcasty zaczęło to robić w ciągu 12 miesięcy przed badaniem. Ja też przyznam się, że podcasty odkryłem dopiero w tym roku i to wszystko tak naprawdę dzięki audycji Dariusza Rosiaka, która przeniosła się w wirtualny świat. Od tamtej pory lista podcastów, które słucham systematycznie rośnie. Poniższy wpis jest subiektywnym przeglądem wartościowych podcastów dla geografów, które można znaleźć na większości platformach podcastowych.


Raport o stanie świata – nie mogłem zacząć od innego podcastu. Ciekawe czy Dariusz Rosiak odchodząc z Trójki spodziewał się takiego obrotu spraw. Zakładając zbiórkę na Patronite, osiągnął w pewnym momencie drugi wynik pod kątem liczby patronów, a teraz po ponad pół roku nadal jest w ścisłej czołówce. Obecnie Raport to trzy audycje. Co tydzień w sobotę pojawia się tytułowa dwugodzinna audycja poruszająca aktualne sprawy ze świata, plus sekcja naukowa (z Tomaszem Rożkiem). Co czwartek pojawia się  „Raport na dziś” czyli pół godzinne omówienie jednego tematu, a raz w miesiącu „Raport o książkach”. Warto odwiedzić stronę i zapisać się na newsletter.

Dział zagraniczny – kolejny podcast autorski, którego twórcą jest Maciej Okraszewski, dziennikarz zajmujący się Iberoameryką. Jego specjalizacja jest mocno widoczna w odcinkach solowych, które buduje wokół intrygujących tematów jak np. Jak zrobić rewolucję w rytmie reggaetonu. Jednak większość odcinków to rozmowy z równie interesującymi gośćmi, którzy dzielą się wiedzą na tematy rzadko pojawiające się w mediach np. jak Kanakowie walczą o niepodległość czyli rozmowa z Karoliną Kanią (polecam jej blog przy okazji). Podcast można wesprzeć na Patronite.

Geoedukacja – bardzo się cieszę, że doczekaliśmy się też w pełni profesjonalnego podcastu dla osób uczących się geografii. Jego autorem jest Michał Barański. Odcinki podzielone są tematycznie zgodnie z licealną postawą programową i trwają od kilkunastu do trzydziestu minut. Mam tylko nadzieje, że Michałowi nie zabraknie czasu i woli aby dalej kontynuować podcast, po zakończeniu edukacja zdalnej, bo robi to świetnie. Koniecznie też zajrzyjcie na jego blog, bo tam też umieszcza ciekawe rzeczy.

PISM – podcast Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w ramach którego prawie codziennie pojawia się krótki odcinek gdzie pracownicy instytutu omawiają bieżące wydarzenia ze świata. Krótko i konkretnie. 

Brzmienie Świata z lotu Drozda – kolejny autorski podcast wywodzący się z Trójki. Tym razem Paweł Drozd rozmawia z gośćmi o podróżowaniu, przybliżając dalekie zakątki naszego globu bardziej od strony społeczno-kulturalnej, w tym także od strony muzyki. Podcast można wesprzeć na Patronite.

Dobra Podróż – podcast podróżników Kasi Jadaluk i Kuby Rybickiego skupiający się wokół podróżowania, prezentujący zarówno porady, ciekawe miejsca a także dyskusje na temat samego sektora turystycznego np. po pandemii. Przy tej okazji gorąco zachęcam do przeczytanie relacji Kuby z jego wyprawy rowerowej na Grenlandię.

Drzazgi świata – podcast stworzony przez podróżniczkę Kamilę Kielar, chyba najbardziej znaną z wyprawy kajakiem morskim po Pacyfiku. Możne nie ma tutaj wielu odcinków ale Kamila nie raz na slajdowiskach udowodniła, że umie opowiadać, więc warto go śledzić. A jak sama nie opowiada to zaprasza równie ciekawych gości. Podcast można wesprzeć na Patronite.

Róża wiatrów – to podcast będący audycją Marcina Łuniewskiego w Radiu Kampus. Co tydzień zapraszany jest gość, z którym przez niecałe pół godziny jest prowadzona rozmowa na aktualny temat ze świata.

Ośrodek Studiów Wschodnich – jak sama nazwa wskazuje to drugi w zestawieniu podcast instytucjonalny. Większość odcinków poświęconych jest bieżącym wydarzeniom z szeroko rozumianego wschodu (jak sami piszą od Berlina do Władywostoku). Zazwyczaj odcinki trwają niecałą godzinę.

Muzyczne podróże przez świat – kolejny podcast będący wersją internetową audycji tym razem z Radia Kielce. Jerzy Jop zaprasza gości, którzy w każdym odcinku przybliżają wybrane miasto, region czy kraj. Wbrew tytułowi motywem przewodnim nie jest muzyka, a po prostu przedstawienie danego kawałka świata z jego blaskami i cieniami. Część odcinków poświęconych jest także różnym zakątkom Polski.

Jeśli ktoś nie ma jeszcze dość to można poszukać wśród anglojęzycznych propozycji. Moją uwagę przykuły następujące podcasty: Nature Podcast, Overheard at National Geographic i The Lost Geographer Podcast. Twórcą ostatniego jest Rohith Amruthur, któremu przyświeca podobny cel jak kanałowi Yt Geography Now, czyli opisanie każdego kraju na świecie.


Już na sam koniec zachęcam do wypróbowania podcastów poświęconych innym tematom – zagadnieniom ze świata nauki – Nauka XXI wieku czy tematyce rozwoju osobistego jak Książki Które Uczą, Stacja Zmiana. Wiele rutynowych domowych czynności takich jak zmywanie czy prasowanie nabiera całkiem nowego blasku. Miłego słuchania!

Reklama

Jedna myśl w temacie “Podcasty warte słuchania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s