Travel Europe czyli gra planszowa do wydruku

Jestem wielkim fanem współczesnych gier planszowych. Zaczęło się ponad 10 lat temu od takich gier jak Wsiąść do Pociągu Europa, Hacienda czy Wysokie Napięcie. Od tamtej granie czy nawet czytanie instrukcji gry to jedna z moich ulubionych form odpoczynku. Po jakimś czasie także zacząłem tworzyć własne gry co szło dość topornie i nadal nie idzie jak bym chciał ale nie poddaje się i w swoim tempie tworzę kolejne gry. Dzisiaj chciałem Wam przedstawić grę, która ukazała się w symbolicznym nakładzie a także w wersji print and play czyli wydrukuj i graj. Zatem jeśli dysponujecie drukarką możecie spróbować swoich sił w grze Travel Europe.

Na wstępie kilka czemu powstała taka gra. Otóż została ona stworzona w ramach projektu „Playing to learn, learning to play” realizowane przez organizacje pozarządowe z Polski, Włoch i Hiszpanii. Stowarzyszenie Amics (przyjaciele po polsku) było koordynatorem całego projektu. Oprócz stworzenie katalogu gier przydatnych w edukacji powstały także 3 gry. Jedną z nich jest właśnie Travel Europe. pudelko_wizualizacja

Gracze wcielają się w podróżnych zwiedzających różne miasta w Europie. Podróżują pociągiem, statkiem i samolotem w celu odwiedzenia ciekawych miejsc (symbolizowanych przez karty) i uczestnicząc w intersujących wydarzeniach (symbolizowanych przez żetony). Gracze w czasie gry rywalizują by zdobywać nagrody za zwiedzenie ciekawych obiektów. Zaś na koniec gry porównują kto wziął udział w największej liczbie wydarzeń. W grze może wziąć udział od 2 do 5 graczy i czas rozgrywki będzie się wahał od 30 do 60 minut. Oczywiście nie licząc czasu na tłumaczenie gry. Autorem grafiki jest Ewa Iwaniuk.

plansza
Plansza gry

Zasady są w miarę proste, może nieco bardziej złożone od wspomnianej wcześniej gry Wsiąść do Pociągu: Europa. W swojej turze gracze może wykonać jedną z dwóch akcji:

  1. Przygotowanie – dociąga dwie karty sąsiadujące z widocznych w rzędzie pod planszą.
  2. Podróż  – zagrywa karty by podróżować, zbierać żetony wydarzeń, zwiedzać i ewentualnie zdobywać osiągnięcia.

Gracze grają dopóki zostanie na planszy 5 żetonów wydarzeń lub 5 żetonów osiągnieć do zdobycia. Na koniec gracze sumują punkty i oczywiście kto ma najwięcej jest ogłaszany zwycieżcą.

Jako geograf nie mogłem przepuścić okazji by przemycić nieco wiedzy geograficznej. Zatem każda karta ma informacje o współrzędnych a na planszy znajduje się bardzo uproszczona siatka kartograficzna.

karty
Przykładowe karty

Do gry potrzebne są poniższe pliki plus 5 pionków z innej gry. Planszę, karty i żetony można wydrukować na papierze samoprzylepnym by nakleić je na sztywniejsze elementy. Ewentualnie można drukować na nieco grubszym papierze jak ktoś ma takie możliwości.

  • Plansza – należy ją wydrukować za pomocą funkcji plakat na 6 kartkach A4. Następnie dociąć do oryginalnego rozmiaru.
  • Karty –  zajmują 5 kartek A4. Jest 80 kart miast, gdzie każde miasto występuje dwukrotnie. Oprócz tego są 4 karty pomocy w dwóch wersjach językowych.
  • Żetony – żetony osiągnieć, wydarzeń, żetony wskazującego kolor gracza plus żeton gracza rozpoczynającego.
  • Instrukcja – tekst zajmuje 6 stron A4. Pierwsza strona to wstęp więc nie trzeba jej drukować.

Jak ktoś wydrukuje to będę wdzięczny za przesłanie zdjęcia jak Wam to wyszło.
Miłego grania.

PS. Poniżej jedna z wydrukowanych plansz od p. Ani.

Categories gry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s